Kuaförlerde saç boyatmak, bazen pahalıya mal olabiliyor ve çokça zamana ihtiyaç gerektiriyor. Ve bazen kadınlar hiçbir şeye vakit ayıramayacak kadar yoğun ve yorgun olabiliyor. Buna rağmen saçlarının bakımlı ve güzel görünmesini istiyor. Evde saç boyamak kuaförlere nazaran daha masrafsız ve birkaç püf nokta ile tıpkı bir saç profesyonelinin ellerinden çıkmış gibi uygulayabileceğiniz evde saç boyama tekniklerini sizler için derledik.

Evde saç boyama işlemine başlamadan 24/48 saat önce; yıkama, saç şekillendirici, krem kullanmamış olmanız gerekiyor.

Amaç; saçlardaki doğal yağların gelişmesi ve boyanın saça daha kolay tutulmasını sağlamaktır. Doğal yağınız (saç yağı); saç boyası ile harmanlandığında daha kalıcı ve etkili bir görüntü oluşturur.


1. İki farklı tonu karıştırıp daha ideal ve doğal bir renk oluşturabilirsiniz. Birçok kadın tarafından kullanılan bir yöntemdir.

2. Saçlarınızı boya işleminde bolca tarayarak saç gerginliğinizi artırabilir ve tarama işlemiyle boyayı daha eşit dağıtabilirsiniz.

 

3. Saçlarınızı üstten iki ve alttan iki şeklinde toplamda 4 bölüme saç çıkış noktalarından ayırarak, küçük bir toka ile toplayıp bölüm bölüm boyama işlemi yapabilirsiniz.

4. Saç boyama fırçası kullanın. Saç diplerinden başlayarak uç kısımlara doğru ilerleyerek uygulayın. Ayırdığınız tüm saç bölümlerini boyadıktan sonra saçlarınızı tarayın. Tüm saçlara eşit miktarda boya uyguladığınızdan emin olun.

5. Boyama işlemi bittikten sonra saati not alın. Saçlarınızı bone veya streç ile kapatarak sarın. Üzerine bir havlu ile kapatın. Saçı ve boyayı sıcak tutmak, boyanın etkisini artıracaktır.

6. Maksimum 40 dakika, minimum 20 dakika bekleyin. Zaman dolduktan sonra saçlarınızı mutlaka ılık su ile durulayın. Yıkama suyunuz berrak hale gelene kadar durulama işlemine devam edin. İlk durulama işleminde şampuan kullanmayın. Sadece su ile temizleyin.

7. Saçlarınızı kuruttuktan sonra istediğiniz saç stilini verebilirsiniz.

8. Eğer saç renginizi beğenmediyseniz, yeniden boyamak için en az iki hafta beklemelisiniz. Aksi takdirde saçlarınız yanabilir, alerjik reaksiyonlar görebilirsiniz.

Ayrıca Regl döneminde saç boyamamaya özen gösterin.
Çünkü; hangi marka saç boyasını kullanırsanız kullanın, bu dönemde istediğiniz rengi tutturmak biraz zorlaşacaktır. Nedeni ise; adet döneminde vücut ısısının daha yüksek ve kan dolaşımı daha hızlı olduğu için, boyanın kimyasında bir takım değişmeler meydana gelebilir ve istenilen renk tutmayabilir.