Son zamanlarda, artan yayınevleriyle beraber tüm kategorilerde kitaplar yayımlanmaya başladı. Bazı zamanlar ne okuyacağımıza karar vermemiz oldukça zorlaşıyor. Kitapçıya gittiğimizde ya da internet aracılığıyla kitap satın almak istediğimiz zaman kararsız kalabiliyoruz. Öncelikle hangi tarzda kitap okumayı sevdiğimizi bulmalıyız. Peki, hangi kitap size uygun?

Okumaya Yeni Başlayanlar İçin

İlk olarak, düzenli kitap okumaya yeni başlayan biriyseniz okuduğunuz türü iyi bulmanız gerekir. Bir kitabı herkes sevecek kaidesi yoktur. Gerilim ya da polisiye filmleri izlemeyi mi seviyorsunuz? O zaman içinde hem polisiye olan hem de sizi gerecek kitaplara yönelebilirsiniz. Psikolojiye ilgi duyuyor ama kurgu eserler mi okumak istiyorsunuz? O zaman da psikolojik gerilim türünde olan kitapları okuyabilirsiniz. Roman okumayı sevmiyorsanız, mesleğinizle alakalı kitapları da inceleyebilirsiniz.

Üstelik yayınevleri, son zamanlarla yayınladığı ön okumalarla okuyuculara kolaylık sağlıyor. Yani bir kitabı almadan önce, yaklaşık 10-15 sayfasını yayınevinin paylaştığı platformlarda okuyup, alıp almamak için karar verebiliyorsunuz. Kitap yorumlarının yapıldığı siteler ve platformlar aracılığıyla hem konularını öğreniyor, hem de diğer okuyucuların, kitabı sevip sevmediğini anlayabiliyorsunuz.

Hangi Kitap Size Uygun?

Okuyorum Ama Farklı Türleri de Merak Ediyorum Diyenler İçin

İyi bir okuyucusunuz, düzenli olarak kitap okuyorsunuz ama hala hangi kitabın sizin için uygun olduğunu bilmiyorsanız farklı türlere yönelebilirsiniz! Hiç tarihi kurgu okumamış olabilir ya da hiç çizgi roman incelememiş olabilirsiniz. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın! Daha önce okumadınız bir türü sevip sevmeyeceğinizi bilemezsiniz. Karikatür dergilerinden derlenen ve bu karikatürleri bir araya getirerek kitap şeklinde basan yayınevlerinin eserlerini inceleyebilirsiniz. Tarih ve bilim kurgunun iç içe olduğu kitaplara göz atabilirsiniz. Farklı türlerde eserler okuyan kişilerle iletişime geçerek, öneri alabilirsiniz.

Herkese Göre Bir Klasik Vardır

Okuyuculara bambaşka bir dünyanın kapılarını açan, adeta kendi hayatından bir süre de olsa uzaklaşmasını sağlayan eserler vardır. Elbette ki bu eserler, tüm dünyanın okuduğu ve bildiği yazarların kaleminden aktarılmıştır. Klasik okumaya çekinenler, anlamayacağı için uzak duranlar olabilir. Oysaki pek çok yayınevi harikulade bir Türkçe ile basım yapmıştır. Çok eskiden basılmış olan klasikler yerine, sadeleştirilmiş ama kendi öz metni tümüyle değiştirilmemiş klasikleri tercih edebilirsiniz.