Kadınlar insanlığın ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri çeşitli zorluklara ve baskılara maruz kalmıştır. Kadının güçsüzlüğü ve toplumdaki ayıplı yeri, erkekler tarafından oldukça zorba şekilde yine kadınlara karşı kullanılmıştır. Zaman ilerledikçe ve kadınlar haklarını aramaya, çalışma hayatına katılmaya başladıkça bu zorbalıklar yerini “taciz” denen, kişinin rızası olmadan ona dokunma, rahatsız edici sözler sarf etme ve hatta gözlerini dikerek bakma ve süzme şeklinde suç teşkil eden bir türe dönüşmüştür.
Dünyanın her yerinde kadınlar, hayatlarında en az 1 kere tacize maruz kalmıştır. Bazıları çocukken tacize uğramış ve ancak bir yetişkin olduğunda bunun taciz olduğunun farkına varmıştır. Ne yazık ki günümüzde çocuklar bile iğrenç şekilde tacize ve hatta tecavüze uğramaktadır. Bu hastalıklı zihne karşı son zamanlarda artan eylemler, ne kadar çok kadının taciz mağduru olduğunu yüzümüze çarpıyor.

Taciz Türleri

Başlangıçta söylediğimiz gibi, taciz farklı şekillerde tasavvur edebilir. Taciz; dokunma, laf atma, bakma, mobbing ve sosyal medyadan rahatsız etme şekillerinde karşımıza çıkabilir. Bu türlerin içinde en masumu mobbing gibi gözükse de, mobbing, uzun vadede kişide özgüven eksikliği yaratan bir taciz türüdür ve kalıcı psikolojik hasarlara sebep olabilir.

Sessiz Kalmayın!

Tacize uğrayan kadınların, tacize uğramak dışında, maruz kaldıkları en acı olay insanlar ve hatta diğer kadınlar tarafından ayıplanmaları ve suçlanmalarıdır. Özellikle çocukların küçüklükten itibaren takip edilmesi ve olası tacizlerin engellenmesi gerekir. Çocuklar taciz davranışını anlamlandıramazlar ve belki de bunun iyi bir şey olduğunu düşünebilirler. Çocuğunuzun tacize uğradığını düşünüyorsanız veya çocuğunuz size bu yönde bir olaydan bahsediyorsa çocuk dikkate alınmalı ve gereği yapılmalıdır.
Kadınlarda ise taciz daha belirgin ve hatta açık seçik şekilde meydana gelmekte. Çoğu kadın utandığı için ya da tehdit edildiği için taciz olayını ve tacizciyi ilgili mercilere şikâyet edememektedir. Toplumun da kadına kınayıcı ve suçlayıcı bakış açısı, kadını, tacizin kendi suçu olduğuna inandırmakta. Bunun engellenmesi için kadınların, taciz mağduru olmanın ayıplanacak bir şey olmadığını ve tacizciye karşı kadını koruyan kanunların var olduğunu bilmeleri gerekir. Sokakta maruz kalınan imalı bir bakış bile hem kişisel alan tacizine hem de cinsel tacize girmektedir. Kadınların susturulmaları ise ne yazık ki tacizcilerin daha da cesaretlenmesine yol açıyor.
İşte tüm bu nedenler yüzünden tacize uğrayan bir kadın bilmeli ki yalnız değildir ve olabilecek her platformda tacizi ve tacizciyi ifşa etmelidir.