Ayrı güzelliği ve büyüleyiciliğiyle Türkiye’deki görülmesi gereken turistik mağaralar nerededir? Türkiye’de mağaralarıyla ünlü olan şehir Antalya olup, Akdeniz, Ege, Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nde de turistik mağaralar yer alıyor.

Mersin Cennet Cehennem Mağaraları

cennet cehennem mağarası
Cennet Cehennem Mağaraları

Türkiye’de en çok bilinen mağaralardandır. Hem kutsal hem de mitolojik birçok hikâyeyi içinde barındıran onlarca anlamı vardır. Bu mağaralar halk arasında Cennet Cehennem Çökükleri adıyla anılır. Bu mağaralar yeraltındaki suyun zaman içerisinde kireç tabakalarını eriterek meydana gelmiştir. Bazı zamanlarda ziyaretçi akınına uğrarken ziyaretçileri üzerinde de güzel hisler bırakır. İnsanı oldukça eski zamanlara taşıyan Cennet Cehennem Mağaraları mutlaka görülmesi mağaralardan bir tanesidir.

Antalya Mağaraları

Beldibi mağarası
Beldibi Mağarası

 

Türkiye’de turistik anlamda en çok mağaraya sahip il Antalya’dır. Bunlardan birisi Yalan Dünya Mağarası’dır. Gazipaşa İlçesi’nin Beyrebucak Köyü’nde yer alan bu mağara dağın 400 metre içerisindedir. Bu mağarayı önemli kılan en büyük özelliğiyse hala da oluşumunun devam etmesidir. Antalya’nın bir diğer mağarası da Damlataş Mağarası’dır. Bu mağara Alanya ilçesinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta ve oluşumu oldukça eski dönemlere dayanan bir mağaradır. Karbondioksit ve nem oranlarının %90’a yakın olması sebebiyle birçok astım ve solunum yolu rahatsızlığı çeken hastaların uğrak noktası olmuştur.
Tilkiler Mağarası da gezilmesi gereken mağaralardandır. Bu mağaraysa Manavgat ilçesinde yer alan Oymapınar Barajı’nın yanı başında konumlanıyor. Yapısı yatay ve aktif mağaralardan olup yaklaşık 7 kilometre uzunluğundadır. Ayrıca ilkbahar aylarında su seviyesi yükselir. Tilkiler Mağarası baraj etütlerinde açılan bir enjeksiyon sırasında doğal bir şekilde rastlanmasıyla bulunmuştur. Antalya’nın en önemli tarih öncesi çağlarına ait arkeolojik kazılar esnasında bulunan Kemer İlçesi’ne yaklaşık 19 kilometre mesafede yer alan Beldibi Mağarası içinde neolitik, metolitik ve paleolitik çağlara ait buluntuların olduğu güzelliğiyle hayran bırakan bir mağaradır.

Antalya’nın Büyüleyici Mağaraları

Karain Mağarası
Karain Mağarası

Antalya’nın Yağca Köyü içerisinde bulunan ve deniz seviyesinden 450 kilometre yüksekte olan Karain mağarası Türkiye’nin en büyük mağaralarından bir tanesidir. Karain Mağarası en büyük mağaralardan birisi olmasının yanı sıra ülkedeki mağaralardan içinde insan yaşamış en büyük mağara olma özelliği de taşıyor. Güzelliği ve büyüleyiciliğiyle Antalya’nın Altınbeşik Mağarası İbradı İlçesi’nin Ürünlü Köyü’nde ve derin Manavgat Vadisi’nin batı yamacında bulunuyor. Bu mağara turistik açıdan oldukça gelişmiş olup araçla ulaşım sağlanabiliyor.
Aynı zamanda girişinde kafeterya ve gezi botlarının bulunması güzel vakit geçirebilecek turistik mağaralardandır. Ayrıca Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın en büyük 3. yer altı gölüne sahiptir. Antalya Cüceler Mağarası ise Alanya’daki Sapadere Kanyonu’nun yolu üstündedir. Alanya’ya 17 kilometre uzak olan bu mağara giriş kısmındaki seyir terasından muhteşem vadi manzarasıyla görülmesi gereken turistik mağaralar içerisinde yer alıyor.

Ege Bölgesi’ndeki Mağaralar

Denizli Keloğlan Mağarası
Keloğlan Mağarası

Ege Bölgesi’nin sevilen mağaralarından biri olan Keloğlan Mağarası Denizli’nin Dodurga ilçesinde bulunuyor. Fosil mağara türlerinden biri olup uzunluğu yaklaşık 150 metre kadardır. Ayrıca fosil özellik taşımasından dolayı içerisinde birçok sarkıt ve dikit barındırıyor. Denizli’de bulunan mağaralardan bir diğeri de Kaklık Mağarası’dır. İçerisinde birçok sarkıt ve dikit bulundururken Pamukkale Travertenleri’ne benzeyen basamaklarıyla oldukça güzel bir görüntü sunuyor. Ayrıca mağarada oldukça fazla termal su vardır.

Mersin Mağaraları

Aynalıgöl Mağarası
Aynalıgöl Mağarası/Mersin

Mersin Aydıncık İlçesi’nde yer alan güzelliğiyle baş döndüren Aynalıgöl Mağarası 1999 yılında Gemi Durağı yakınlarında tesadüfen bir çoban tarafından bulunmuştur. Mağaranın son kısmında mükemmel bir göl ziyaretçilerini bekliyor olacaktır. Gölün güzel gözükmesinin sebebiyse mağaradaki sarkıt ve dikitlerin boyunun gölün içine kadar devam etmesindendir.
Mersin’in bir diğer turistik mağarası da Astım Mağarası’dır. Bu mağara Silifke İlçesi’nin Narlıkuyu Mahallesi’nde yerin 15 metre altında yer alıyor. İçindeki sarkıtla dikit şeklinin farklı olması ve astım hastalarına oldukça iyi gelmesiyle bilinen bu mağara barındırdığı havayla da yoğun ilgi gören mağaralardandır. Mersin Çukurpınar Mağarasıysa Anamur İlçesi’nin Olucak Köyü’ne yakın bir yerdedir. Ulaşımı da oldukça kolay olan bu mağara Dünya’nın en derin 35. Mağara olma özelliği taşıyor.

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Kaya Tuzu Mağarası
Kaya Tuzu Mağarası/Çankırı

Türkiye’deki en büyük tuz rezervlerini içerisinde barındıran Çankırı’daki Kaya Tuzu Mağarası yüzyıllardan beri insanların alternatif tıp merkezi durağı olmuştur. 5 bin yıllık tarihi geçmişi olan Kaya Tuzu Mağarasının özellikle astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olduğu söylenmektedir . Ayrıca mağara içerisinde büyük odalara bölünmüş şekilde etkinliklerin düzenlendiği sanat galerileri, kaya tuzu heykelleri, mağara içerisinde kullanılan tarihi geçmişi olan araç ve gereçler sergileniyor. Turistik mağaralar arasında en dikkat çeken mağaradır.

Bursa Oylat Mağarası

Oylat Mağarası
Oylat Mağarası/Bursa

Bursa’daki bu mağara fay hatlarından meydana gelmiş bir mağaradır. Yoğun depremler sonrasında suyun ciddi oranda aşındırmasıyla oluşan Oylat Mağarası oyluklardaki sarkıt ve dikitlerden çıkan su damlalarının görüntüsüyle oldukça ünlü bir mağaradır. Ayrıca Oylat Mağarası İnegöl İlçesi’ne 20 kilometre mesafede yer alıyor.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Diğer Mağaralar

Toroslar arasında kalan ve içinde küçük gölcüklerin bulunduğu İnsuyu mağarası Akdeniz Bölgesi’nde Burdur’da yer alıyor. Ayrıca bu mağaranın en önemli özelliği ülkede turizme açılan ilk mağara olmasıdır. Ayrıca bu mağara şeker ve mide rahatsızlıkları yaşayanlar için tavsiye edilen bir mağaradır. Isparta’daki Pınargözü Mağarası da görülmesi gereken turistik mağaralardandır. Bu mağaranın ilk olarak 6 kilometresine kadar ulaşılmış ardından 1991 yılında 12 kilometreye kadar açılarak Türkiye’nin en uzun mağarası olma özelliği bulunduruyor.
Uzun sifonları ve tırmanılması gereken traverten ve şelalelerin bulunması sebebiyle gezilmesi zor olan bir mağaradır. Türkiye’nin en uzun 6. Mağara olma özelliği taşıyan Bursa Ayvaini Mağarası Nilüfer İlçesi’nin Ayva Köyü’nde yer alıyor. Mağaranın 5,5 kilometrelik mesafelerle iki adet girişi vardır. Ayva Köy’den giriş yapılması tavsiye edilirken Doğanalan Köyü’nden de girişi vardır.
Ayrıca mağaraya giderken muhteşem bitki görüntüsüyle oldukça büyüleyici olacaktır. Bu mağaraların yanı sıra Antalya Dim Mağarası, Tokat Ballıca Mağarası, Trabzon Çal Mağarası, Zonguldak Cehennemağzı Mağaraları, Kırklareli Dupnisa Mağarası, Kastamonu Ilgarini Mağarası, Gümüşhane Karaca Mağarası ve Sinop İnaltı Mağarası Türkiye’de gezilip görülmesi gereken turistik mağaralardandır.