Miyom kadınların büyük bir kısmında görülen rahmin kas tabakası iyi huylu urlarıdır. Miyometrium tabakasında bulunan düz kas hücreleri anormal olarak artış gösterir. Tedavi edilmezse kısırlığa ve düşüklere neden olabilir. Kadınlarda miyom tedavisi mutlaka kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Miyom Neden Oluşur?

Kadınlarda Miyom Tedavisi

Yapılan araştırmalarda östrojen hormonu kullanan kadınlarda miyom görülme olasılığı artmıştır. Doğum kontrol iğnesini veya hapını uzun süre kullanan kadınlar da çok daha fazla görülür. Anne veya yakın akrabalarında miyom varsa genetik olarak da geçebilir. Menopoz sonrası miyomların küçülmesi östrojen hormonu yokluğuna bağlıdır. Gençlik çağında ve gebelikte miyomlar büyür.

Miyomların Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman yapılan tetkiklerde miyom olduğu saptanır. Özellikle kasık ve bel ağrısı miyoma işaret eden bir belirtidir. Adet kanamasının fazla olması ve ara kanama görülmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması, karında basınç ve dolgunluk hissi olması, mesan üzerine bası olacağı için sık sık idrara çıkma gibi şikâyetler görülebilir. Miyomun birçok çeşidi olduğu için mutlaka muayene olarak belirlenmeli ve tedavi planlanmalıdır.

Miyomlar Kısırlığa Neden Olur mu?

Rahmin kas tabasında yumru gibi urlar oluştuğu için döllenen yumurta rahme tutunamaz. Miyom çok büyükse bazen tüplere bası yaparak spermin geçişini engeller. İnfertilite nedenleri arasında ilk sırada miyom yer almaktadır. Tedavisi yapıldıktan sonra çok rahat bir şekilde gebelik oluşur. Miyom aynı zamanda düşüklere neden olur. Gebelikte östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak miyomlar büyür, büyüyen miyomlar rahme yerleşen döllenmiş yumurtayı sıkıştırarak düşüğe neden olur. Miyom teşhis edilirken görüntülü tetkikler ile görülür. Çok büyükse cerrahi olarak çıkarılır. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına giderek tedavi olunmalıdır. Bu sayede aşırı adet kanamasına bağlı kansızlık sorunu da önlenmiş olur.