Soğuk kış aylarının kurtarıcı besinlerinin başında sıcak çaylar geliyor. Hepimizin baş belası gripten kurtulabilmek için bazı çaylar ön plana çıkıyor. Peki, kış aylarında gribe birebir gelen sıcak çaylar nelerdir?

Gribe Çözüm: Zencefilli Çaylar

Zencefil, bütün bir kış bizi hastalıklardan ve gripten korumak için ‘hazır ol’ pozisyonunda bekliyor. Zencefil çiçekleri orkideye benziyor. Anavatanı ise, Asya’nın tropikal bölgeleridir. Zencefilin pek çok faydası bulunmaktadır. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığına iyi geldiği biliniyor. Bu faydalarıyla beraber, mide bulantısına da birebir çözümdür. Zencefil; hem taze hem kuru şekilde tüketilebilmektedir. Tadı sert ve etkili olduğu için miktarı küçük tutulmalıdır. Hemen her sıcak çayın içine konulabilir.

Gribin Düşmanı, Kadınların Dostu: Rezene

Hint ve Pakistan mutfağının vazgeçilmezlerinden olan rezene; dereotu kokusunu andırıyor. Sindirim sorunlarına, gribe, soğuk algınlığına, ateşe ve yağların yakılmasına iyi geldiği biliniyor. Metabolizmayı hızlandırma ve yağları yakma özelliği nedeniyle, kilo vermek isteyenlerin de favori çaylarından biri haline gelmiş durumda. Özellikle kış aylarında içilen sıcacık rezene çayı, gribe yakalanmayı da önlüyor. Rezene çayı; griple beraber gelen öksürük ve balgam sorununu da iyi gelmektedir.

Kolesterole ve Gribe Birebir: Hibiskus

Hibiskus çayı, sıcak ya da soğuk şekilde tüketilebilen bir çaydır. Genellikle zencefille beraber hazırlanmaktadır. Eğer ekşi lezzetleri seviyorsanız, bu çay tadı ve burukluğu ile tam sizin damak zevkinize hitap edecektir. Hibiskus çayı, yüksek oranda C vitamini içerir. Bu nedenle soğuk kış aylarında tüketilmesi önerilir. Gribe ve soğuk algınlığına karşı korur. Yalnız başına tüketildiği gibi, pek çok bitki çayıyla karıştırılarak da tüketilebilir. Diğer bitki çaylarına ekşilik ve renk katar. Hem gribe hem kolesterol sorununa iyi geldiği bilinir. Sıcak şekilde tüketildiği zaman, gribe büyük oranda engeller.