Özellikle kış aylarında en çok rastlanılan hastalıkların başında gelen Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri nelerdir? Sinüzit nasıl geçer? sorularının cevaplarını sizin için derledik.

Sinüzit Nedir?

sinüzit nedir?

Sinüzit, yüz kemiklerinin içinde bulunan boşlukların iltihaplı dokuyla dolmasının sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, koku almada güçlük çekme ve baş ağrısı ile belirti verir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin göstermiş olduğu belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak sinüzitte ağrı oranı %5 civarında olmaktadır. Sinüzitin belirtileri şu şekildedir; geceleri ortaya çıkan öksürük, koyu kıvamlı burun akıntısı, göz çevrelerinde basınç hissi olması, koku alma bozuklukları, mide bulantısı, bazı durumlarda hafif ateş, horlama, boğazda yanma hissi, davranışlarda değişiklik, uzun bir süre boyunca geçmeyen baş ağrısıdır.

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Sinüzitin birden fazla nedeni vardır. En sık görülen nedeni, viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. İkinci neden de alerjilere bağlı sinüs ostiumlarının tıkanması sonucunda mukoza ödemlerinin olmasıdır. Diğer nedenlerde burun içi eğriliği, poliplerin olması, burun etinin büyümesi, özelliklerde çocuklarda geniz etlerinin büyümesi, yüzme ya da uçak yolculuğu sırasında olan basınç değişiklikleridir.

Sinüzitin Kişinin Yaşamına Etkisi Nasıldır?

Sinüzit, romatizma ve hipertansiyondan daha fazla görülmektedir. Kişilerin yaşam kalitesini şeker ve kalp hastalıklarından daha fazla bozar. Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da olumsuz etkileri bulunur. Sinüzit; burun tıkanıklığı, alında ağrı, halsizlik, geceleri ağzı açıp uyuma, horlama vb. problemlerin yanında mide, bağırsak ve akciğer problemlerine de zemin hazırlamaktadır.

Saçın Islak Olması Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak saçla dışarıya çıkmanın veya duştan sonra saçları kurutmamanın sinüzite sebep olup olmayacağı en fazla merak edilen konulardan birisidir. Burnunda alerjisi ya da polipleri olan kişiler ıslak saç ile dışarıya çıktığı zaman burun mukozası sıcak soğuk değişimi sırasında alerjik olarak şişeceği için ve sinüslerin delikleri kolay bir şekilde kapanacağı için sinüzitin olma riski artar. Sıcak soğuk değişimiyle ilgili olan bu problem herkeste görülebilir ancak genellikle burunda bunu kolaylaştıracak olan bir yatkınlık ya da hastalık var ise daha fazla karşılaşılır.

Sinüzitte Baş Ağrısı

sinüzit baş ağrısı

Baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri sinüzit olarak bilinir. Sinüzit çok şiddetli ve yaşam kalitesini etkileyen bir ağrıya sebep olabilir. Burun çevresinde bulunan hava dolu boşluklar olarak da bilinen sinüslerden köken alan baş ağrısı sebepleri; mukozal temas yüzeyi ve vuran ağrılar, havalanma yetersizliklerinin sonucunda oksijensiz kalma ya da negatif basınç, iltihabi dokuların çevresindeki dokulara basınç uygulaması sonucunda ortaya çıkanlar olarak sıralanır.

Birden fazla sinüs hastalıklarında birden fazla sinüsün hasta olması oldukça doğaldır. Bu sebep ile ortaya çıkmakta olan şikayetler, bir ya da birden fazla sinüsün oluşturmuş olduğu bir bütün olur. Bunun yanında yansıyan ağrı da olur. Yanak bölgesi sinüslerinde olan ağrı, sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerlemektedir.
Ağrı bazı durumlarda elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde de hissedilir. Kronik olan sinüzitlerdeki ağrı, genel kanının aksi olarak daha az rastlanır. Yanak sinüslerinin habis tümörlerinde oluşan ağrı ileri devrelerde şikayet olur. Yanak sinüslerinin kistleri de ağrıya sebep olur.

Kistler büyüyerek sinüslerin içerisini kapladığı zaman özellikle sinüsün ağızlarına yapmış oldukları baskıyla ağrıya sebep olur. Ağrı genel olarak şiddetlidir ve yanak bölgesinden taşıp, alın sınırlarına kadar dayanır. Gözyaşının salgısında artış ve burun tıkanıklığı da görülür.

Sinüzitin Tanısı Nasıl Konur?

Hastaların şikayetleri ve muayene bulguları dikkate alınarak sinüzit olarak düşünülse bile hastalığın kesin teşhisi radyolojik olarak çekilmekte olan filmler ile konulmaktadır. Özellikle uygulanmakta olan tedavilere cevap vermeyen ya da ameliyat düşünülmekte olan hastalarda mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilir. Çekilmiş olan bilgisayarlı tomografi de burun içi ve sinüsler hakkında bilgi verir. Sinüzitin tanısı, kulak burun boğaz muayenesi, endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomografisi ile konmaktadır.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit, doğru şekilde tedavi edilmediği zaman kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevrelerinde enfeksiyon ve apse olması, beyin apsesi ve menenjit gibi çok ciddi hastalıklara sebep olabilir. Sinüzit akut, subakut ve kronik olarak sınıflandırılmaktadır. Akut sinüzitler yaklaşık olarak 4 hafta sürmektedir. İlaç tedavisi ile veya kendiliğinden geçmektedir. Subakut sinüzitte bir geçiş evresi olarak bilinir.

sinüzit tedavisi endoskopik
Bu evrede akut olan sinüzit henüz iyileşmemiş, kronik sinüzit ise tam oluşmamıştır. Sinüzit kronikleşmiş ise yani ilaçla tedavi edilemez hale gelmiş ise sinüzit ameliyatı gündeme gelir. Kronik sinüzit hastalarına endoskopik sinüs cerrahisi veya uygun görüldüğü takdirde balon sinoplasti cerrahi yöntemi uygulanır. Endoskopik sinüs ameliyatlarında sinüslerin doğal olan kanallarını tıkamakta olan polip ya da diğer anatomik bozukluklar düzeltilip, sinüs kanallarının açılması sağlanır.

Ancak bu yöntem iyileşme süresini uzatabilir. Komplikasyonları olduğu için oldukça dikkatli ve özenli olunması gerekir. Balon sinoplasti ise daha güncel bir yöntem olarak bilinmektedir. Yalnızca yüz, alın ve geniz bölgesinde bulunan sinüslere uygulanır. Hastaların bu yöntem için uygun olup olmadığı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bu tedaviyle hastalar aynı günde taburcu edilebilir. Ertesi gün işine dönebilir.
Aynı zamanda hastaların doğal anatomik yapıları bozulmaz. Balon Sinüsoplasti yönteminde burun içerisinde hiçbir dokuya zarar verilmeden, kanamaya yol açılmadan ve tampon gerekmeden hızlı şekilde iyileşme sağlanır. Uygulanan bu yöntemde, sinüslerin kapalı olan deliği bulunur. Daha sonra sönmüş halde olan balon bu deliğe yerleştirilir. Röntgen ile balonun doğru yerde olup olmadığına bakılır. Sonra belirli bir basınç ile balon şişirilir. Böylece açılması veya genişletilmesi gerekli olan delikte başarı elde edilebilir.