Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın en önemli anahtarıdır. Spor alışkanlığı edinmek hem günlük hayatta kişinin bedensel aktivitelerinde rahat hareket edebilmesini hem de psikolojik açıdan huzurlu bir yaşam dengesi kurmasını sağladığı için oldukça faydalıdır. Sporun faydaları yalnızca bununla sınırlı değildir.
Aynı zamanda cinsel yaşam alanında da pozitif etkilere sahip olan spor, cinsel yaşamı önemli ölçüde etkiler. Son yıllarda bu konu üzerinde yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi spor, cinsel yaşama oldukça katkı sağlamaktadır. Peki, spor yapmanın cinselliğe faydaları nelerdir?

Spor Yapmanın Cinsellik Üzerindeki Olumlu Etkileri

Yaşlara Göre Testosteron ve Östrojen Seviyeleri

Düzenli olarak spor yapmak ve iyi bir spor alışkanlığına sahip olmak kişiyi birçok yönde iyi etkiler. Özellikler hormonal dengenin korunması açısından spor aktivitesi iyi bir düzenleyicidir. Spor yapmak kişinin cinsel açıdan istekliliğini, performansını yakından etkilemektedir. Cinsellik ve spor arasındaki ilişkiye değinen birçok araştırma, spor yapmanın cinselliği olumlu yönde etkilediğini vurgulamaktadır. Spor yapan bireylerde hormon seviyesi korunur; erkeklerde testosteron seviyesi artarken, kadınlarda östrojen hormonu artar.

Spor Yapmak Cinsel Performansı Artırırspor yapmanın faydaları

Cinsel fonksiyonlar üzerinde pozitif etkiye sahip olan spor, eklem-kas sağlığını, kondisyon ve koordinasyon dengesini sağlamada son derece etkilidir. Özellikle sporcu bireyler arasında kadınların yüzde 88’i erkeklerin yüzde 69’u cinsel yaşamlarında daha iyi performans göstermektedir.
Spor yapan kişiler daha dinç olmayı başarabileceği gibi cinsel isteksizlik haliyle de spor yapmayan kişilere nazaran daha az karşılaşmaktadır. Spor yapmak stres hormonunu azaltırken mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar ve iyi bir ruh hali içerisinde olmak cinsel açıdan isteklilik duymayı etkiler. Stres durumu her iki taraf için de negatif etki yaratır. Bu yüzden hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de sağlıklı bir cinsel yaşam elde etmek için sporun işlevi büyüktür.

Pozisyonlara Uyum Sağlamanızda Etkilidir

Düzenli bir şekilde spor yapmak yağ dokularının azalarak yerine kas dokularının güçlenmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak spor yapan bireylerin cinsel yaşamlarında çok daha canlı ve hareketli olduğu vurgulanmaktadır. Spor yapmak kişiye fiziksel hareketlilik zenginliği sağladığı ve daha aktifleştirdiği için spor alışkanlığına sahip olan kişilerin cinsel pozisyonlara daha iyi uyum sağladığı net bir bulgudur. Farklı pozisyonları deneme konusunda çok daha istekli olan bireyler cinsel açıdan tatmin olmayı ve ilişkilerini canlı tutmayı da başarabilmektedir.

Cinsel Açıdan Aktif Kalmanızı Sağlar

Cinselliğin düzenli spor alışkanlığıyla yakından ilişkili olduğu birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Bu çalışmalar farklı yaş gruplarında yapılan araştırmalarla daha net bilgiler ortaya koymaktadır. 60 yaş ve üzeri grup için cinsel hayat deneyimleri ve spor alışkanlığı arasındaki ilişkinin son derece bağlantılı olduğu saptanmıştır. Spor yapan 60 yaş ve üzeri kişilerin cinsel bakımdan kendilerinden yaşça küçük bireylerle aynı performansa sahip olduğu bulgusuna varılmıştır. Hem ilişki sıklığı hem de cinsel tatmin anlamında sporla iç içe bir yaşam sürmek son derece önemlidir.