İOS Tabanlı telefonlarda ”Kişisel Erişim Noktası”,  Android tabanlı telefonlarda ise ”Mobil Erişim Noktası” ve ”Taşınabilir WiFi” adıyla akıllı telefonların standart bir özelliği olan Hotspot (Mobil İnternet Paylaşımı) ve ücretsiz olarak sunulan bu özellik 15 Ocak 2019 tarihiyle tarihe karışıyor.

Dünyanın önde gelen gsm operatör firmalarının aldığı ortak karar doğrultusunda 15 Ocak itibariyle mobil internet paylaşımı (hotspot) ücretli hale geliyor. Artık akıllı telefonumuzdaki mobil veriyi paylaşmamız, faturaya ek 9 TL masraf olarak yansıyacak. 2019 ile beraber faturalarımız yeni masraflarla daha fazla şişecek.

Ülkemizde bu işlemi ilk başlatacak olan operatör firması olan Turkcell tarafından bazı müşterilere kısa mesaj yoluyla ücretlendirme hakkında bilgi verildi. Turkcell tarafından gönderilen bilgi mesajında

15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.” ifadelerine yer verildi.

Turkcell tarafından gönderilen mesaj kısa sürede sosyal medya gündemine otururken firmanın 9 TL’lik ücret karşılığında kullanıcıya 2 GB hediye edeceği konuşuluyor. Turkcell önümüzdeki günlerde konu hakkında daha geniş kapsamlı açıklama yapacağı düşünülüyor. Diğer operatör firmaları olan Vodafone ve Türk Telekom tarafından Hotspot (mobil internet paylaşımı)  özelliğinin ücretlendirilmesi hakkında henüz açıklama yapılmış değil.

Hotspot (Mobil İnternet Paylaşımı) Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hotspot (Mobil İnternet Paylaşımı) telefonunuzun mobil bir modeme dönüşme özelliğidir. İOS Tabanlı telefonlarda ”Kişisel Erişim Noktası”,  Android tabanlı telefonlarda ise ”Mobil Erişim Noktası” ve ”Taşınabilir WiFi” adlarıyla telefonlarınızın ayarlar bölümünde bulabilirsiniz.

Bu özellik telefondan aktif edildikten sonra mobil internet paylaşımı yapılacak  Telefon / Tablet / Bilgisayar   tıpkı modeme bağlanıyormuş gibi WiFi üzerinden Hotspot özelliği aktif edilmiş telefondan belirlenen şifre ile bağlantı sağlayabilirsiniz.